From Thu Jul  3 16:19:35 1997
Received: from ( []) by (8.6.12/8.6.12) with ESMTP id QAA14886 for <>; Thu, 3 Jul 1997 16:19:35 -0400
Received: from ( [])
	by (8.8.5/8.8.5) with ESMTP id QAA14056
	for <>; Thu, 3 Jul 1997 16:07:01 -0400 (EDT)
Received: from ( [])
	by (8.8.5/8.8.5) with ESMTP id QAA04473
	for <>; Thu, 3 Jul 1997 16:07:00 -0400 (EDT)
Received: (from majordomo@localhost) by (8.8.4/8.6.9) id PAA11846 for aaai97-outgoing; Thu, 3 Jul 1997 15:55:05 -0400 (EDT)
Received: from ( []) by (8.8.4/8.6.9) with SMTP id PAA11815 for <>; Thu, 3 Jul 1997 15:54:48 -0400 (EDT)
Received: from by with SMTP
	( id AA01024; Thu, 3 Jul 1997 12:57:37 -0700
Message-Id: <v03102803afe1bf4d72c0@[]>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-1"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Date: Thu, 3 Jul 1997 12:52:44 -0800
From: "Daphne E. Black" <>
Subject: Robot Schedule and Team Lists
Precedence: bulk
Status: RO

Dear Robot Competition & Exhibition Teams:

I am forwarding the following information to you, for your review.  It
contains the robot competition & exhibition schedule along with the list of
teams and team members.  This is what will be printed in our conference
program (along with additional robot related information.)

Daphne Black


Invited Talk on Competition
Ron Arkin, Georgia Institute of Technology and
James Firby, University of Chicago
	Tuesday, July 29,  2:00-3:00 PM

Event One: Find Life on Mars
	Preliminaries: Tuesday, July 29, 10:00 AM-2:00 PM
	and 4:00-5:30 PM
	Finals: Thursday, July 31, 10:00 AM-1:00 PM

Event Two: Where's the Remote?
	Preliminary/Qualifying - Wednesday, July 30, 11:00 AM-1:00 PM
	Finals: Thursday, July 31, 9:00 AM-12:00 PM

Event Three: Home Vacuum
	Phase 1: Tuesday, July 29, 9:00-11:00 AM and
	3:00 -5:00 PM
	Phase 2: Wednesday, July 30, 1:00-5:00 PM
	Phase 3: Thursday, July 31, 9:00 AM-1:00 PM

Event Four: Hors d'Oeuvres Anyone?
	Preliminaries: Tuesday, July 29, 12:00-2:00 PM
	During the reception: Tuesday, July 29, 6:00-7:00 PM

Awards Ceremony:
	Thursday, July 31, 1:30 PM

Exhibition (schedule posted daily)
	Tuesday 10:00 AM-5:30 PM
	Wednesday 9:00 AM-5:00 PM
	Thursday 10:00 AM-1:00 PM

ActivMedia/Real World Interface, Inc.
Team Members: Grinnell More (RWI), Tyson Sawyer (RWI), William Kennedy
(ActivMedia), Jeanne Dietsch (ActivMedia), Laura Woodbury (RWI), and Travis
Woodbury (RWI)

Brandies University
Interaction Laboratory
Robots: Beni and Mae, The Interaction Lab RWI Pioneers
Team Advisor: Maja J. Mataric
Team Leader: Barry Werger
Team Members: Dani Goldberg and Greg Hornby

Brown University
Robot Ramona
Team Advisor: Leslie Pack Kaelbling
Team Leader: Andrew Duchon
Team Members: Chris Cantor, Tony Cassandra, Sarah Finney, Hagit Shatkay,
Bill Smart, and Nathan Sprague

Colorado School of Mines
Robot: Silver Bullet, CRISbot
Advisor: Robin R. Murphy
Team Leaders: Matt Long (Hors d'Oeuvres) and Travis Flowers (Find Life)
Team Members: Anne Brigante, Damian Diaz, Cathy Braun, and Chris Nye

Robot: SK
Advisors: Daniela Rus and Keith Kotay
Team Members: Greg Friedland, Will Garner, Artyom Lifshits, Jon Howell

Georgia Institute of Technology
Robots: Shannon, Sally & Locorobos
Advisors: Tucker R. Balch and Tom Collins
Team Members: Darrin Bentivigna, Sheree Collins, Lester Davis, Mike
Holloway, David Huggins, Lisa Huggins , Erwin Oei, and Juan Carlos Santa

Iowa State University
Robot: Cybot
Advisor: Dr. Patterson
Team Leader: Boone Oshel
Team Members: Ben Amey, Josh Bertram, Troy Polito, and Kelly Rowles

Kansas State University
Robot: Slick Willie
Advisor: David Gustafson
Team Members: Karen Gustafson (photographer), Steve Gustafson, Mike Novak,
Todd Prater, Brian Rectanus

KISS Institute for Practical Robotics
Robot: Captain Peacock and Mr. Humphries
Team Members: David P. Miller, Randy Sargent, Cathryne Stein and Anne Wright

McGill University
Robot: Invader
Advisor: Greg Dudek
Team Members: Eric Bourque, Marc Boldoc, Fran=E7ois B=E9lair, Deeptiman
Jugessor, Nicholas Roy, Rob Sim

Miamisburgh High School
Team Name: Miamisburg Electronics Club
Advisor: Wayne C. King
Team: Wayne Cox, Jon Angel, and Eric Williams

Michigan State University
Advisor: John J. Weng
Team Members: Shaoyun Chen, Kamen Y. Guentcheu, Gongjun Li, Rossen N.
Nedeltchev, Jason Q. Sperber, Jamal A. Wills

Massachusetts Institute of Technology, Artificial Intelligence Laboratory
Robot: Pebbles Mars Rover
Advisor: Rodney Brooks
Team Leader: Chandana Paul
Team Members: Yoky Matsuoka and Milyn Moy

Massachusetts Institute of Technology, Artificial Intelligence Laboratory
Robot: Cog
Advisor: Rodney Brooks
Team Members:  Cynthia Ferrell, Robert Irie, Charles Kemp, Matt Marjanovic,
Jonah Peskin, Brian Scassellati, Matt Williamson

Massachusetts Institute of Technology, Leg Lab
Robot: Self-Stabilizing Hopper
Advisor: Robert Ringrose
Team: David Robinson

Massachusetts Institute of Technology, Artificial Intelligence Laboratory/
Boston College
Robot: Wheelesley
Advisor: Holly Yanco
Team Members: Jim Gips (Boston College), Jonathan Gips, and Oded Maron

Navy Center for Applied Research in Artificial Intelligence
Robot: Coyote
Advisor: Alan Schultz
Team Members: Bill Adams, John Grefenstette, Charles Loeffler, Mike
Schuresko, and Brian Yamauchi

Northwestern University
Robot: Kluge
Advisor: Ian Horswill
Team Members: Ivan Yen

Rob Turner
Team Members: Rob Turner

Salem High School Robotics Club
Team Members: Luke Daminan Sowa

Texas Robotics & Automation Center Labs (TRACLabs)
Robot: ServerDroid
Advisor: Peter R. Bonasso
Team Members: David Kortenkamp, Dan Poivot, and Linda Williams

University of Arkansas
Robot: Razorbot
Advisor: Douglas S. Blank
Team Members: J. Oliver Ross

University of Minnesota
Advisor: Maria Gini

University of New Mexico
Advisor: Greg Heileman

University of Texas - El Paso
Robot: Diablo
Team Advisor: Chitta Baral
Team Leader: Luis G. Floriano
Team Members: Arron Hardesty and Son Tran

University of Virgina
Robot: Bruce
Advisor: Worthy Martin
Team Members: Gabriel J. Ferrer and Glenn S. Wasson

University of Waterloo
Robot: Hexotica
Advisor: John McPhee
Team Leader: Dylan Horvath
Team Members: Rachelle Allin and Stefan Williams

Daphne E. Black
American Association for Artificial Intelligence
445 Burgess Drive
Menlo Park, CA 94025
Voice: (415) 328-3123
=46ax: (415) 321-4457