Annual Awards and Honors – Past Recipients

The William A “Gus” Baird Faculty Teaching Award

2013 - Eric Vigoda
2012 – Tom Conte
2011 – Chris Peikert
2010 – Colin Potts
2009 – Milena Mihail
2008 – H. Venkateswaran
2007 – Amy Bruckman
2006 – Charles Isbell
2005 – John Stasko
2004 – Kishore Ramachandran
2003 – Olin Shivers
2002 – Irfan Essa
2001 – Mark Guzdial
2000 – Dana Randall
1999 – Gregory Turk
1998 – Ashwin Ram
1997 – Gregory Abowd
1996 – Ken Calvert
1995 – Larry Hodges
1994 – Ashok Goel
1993 – Richard Fujimoto
1992 – Gil Nieger

Outstanding Senior Faculty Research
2013 - Greg Turk/Ashok Goel
2012 – Prasad Tetali
2011 – James Rehg
2010 – Haesun Park
2009 – Wenke Lee
2008 – Santosh Vempala
2007 – Eric Vigoda
2006 – Dana Randall & Gregory Abowd
2005 – Irfan Essa
2004 – Karsten Schwan
2003 – Mustaque Ahamad
2002 – Jarek Rossignac
2001 – Ron Arkin
2000 – Janet Kolodner
1999 – Vijay Vazirani
1998 – Karsten Schwan
1997 – Mustaque Ahamad
1996 – Kishore Ramachandran
1995 – Richard Fujimoto
1994 – Amihood Amir
1993 – Mostafa Ammar
1992 – Mustaque Ahamad
Outstanding Junior Faculty Research
2013 - Chris Peikert
2012 – Mark Riedl
2011 – Alexander Gray, Hyesoon Kim & Andrea Thomaz
2010 – Karen Liu & Rich Vuduc
2009 – Gabriel Loh
2008 – Nick Feamster
2007 – Charles Isbell
2006 – Jun (Jim) Xu
2005 – Subhash Khot
2004 – Yannis Smaragdakis
2003 – Sven Koenig
2002 – Amy Bruckman
2001 – Irfan Essa, Beth Mynatt, Greg Turk
1999 – Gregory Abowd & Leonard Schulman
1998 – Mark Guzdial
1997 – Ellen Zegura
1996 – Jessica Hodgins
1995 – John Stasko
1994 – Ashwin Ram

Outstanding Instructor

2013 - Rosa Arriaga
2012 – Kristin Marsicano
2011 – Jay Summet
2010 – William Leahy
2009 – Russell Clark
2008 – Ada Gavrilovska
2007 – Robert Waters
2005 – Monica Sweat
2003 – Bill Leahy
2002 – Christopher Jermaine
2001 – David Smith
2000 – Jim Greenlee
Outstanding Faculty Mentor Award2013 - Richard Fujimoto
2012 – Nancy Nersessian
2011 – Irfan Essa
Outstanding Research Scientist2013 - Agata Rozga
2012 – Rosa Arriaga
Outstanding Post-Doctoral Research2013 - Stephen Lee-Urban
2012 – Lev Reyzin
Outstanding Staff & Service Award
2013 - Chrissy Hendricks
2012 – Elizabeth Ndongi
2011 – Kathy Cheek & Dani Denton
2010 – Holly Rush
Outstanding Supervisory Staff & Service Award
2013 - Brian Crowell
2012 – Brendan Streich
2011 – Charmion Richards
2010 – Randy Carpenter
Outstanding Service & Support Staff
2009 – Alan Glass & Don Schoner
2008 – Julie Williams & Arlene Washington
2007 – Francine Lyken & John David Sturgill
2006 – LerVerne Davis, Ylonda Moore & Becky Wilson
2005 – Jennifer Chisholm & Barbara Binder
2004 – Carla Bennett & Chelcea Warren
2003 – Jennifer Chisholm & Cathy Dunnahoo
2002 – Cathy Beam & Jack Ramsey
2001 – Dan Forsythe & Chrissy Hendricks
2000 – Christine McMahan, Uwanna Smith & Susan Jackson
1999 – Barbara Durham & Linda Williams
1998 – Eric Trevena & Rashmi Patel
1997 – Cathy Dunahoo & Gwen Baker
1996 – Sheronda Minton & Pam Craig
1995 – Peter Wan & De Angela Duff
1994 – Susan Haglund & Jalisa Norton
1993 – Joan Morton
Outstanding Undergraduate Teaching Assistant
2013 - William Bruce Barr III
2011 – Vu Ha
2010 – Dilan Manatunga
2009 – Kathryn Long
2008 – Tammy Clegg (Honorable Mention - Antonio Salazar)
2007 – David Schachter
2006 – Blake Patrick O’Hare
2005 – Mary Ellen Harmon
2004 – Jason Whitehurst & James Malcolm
2003 – Bryan Kennedy
2002 – Anthony Gelsomini
2001 – Dan Lerner
2000 – John Molnar
1999 – Choo Yei Chong
1998 – Paul Griswold
1997 – Mark Canup
Outstanding Graduate Teaching Assistant 2013 - Eric Crockett and Marat Dukhan
2012 – Ralph Dunlap
2011 – Subrahmanyam Kalyanasundaram
2010 – Chinmay Karande
2009 – Christina Gardner
2008 – Dave Lillethun & Valerie Henderson-Summet
2007 – Jessica Paradise-Elliott
2006 – Ryan Riegel
2005 – Jason Elliott
2003 – Elaine Huang
2002 – Martin Geier
2001 – Gabriel Brostow & Ion Mandoiu
2000 – Ion Mandoiu & David Dagon
1999 – Scott McCrickard
1998 – Kamal Jain
1997 – Idris His
1996 – Francisco Torres-Rojas
1995 – Ivan Yanasak
1994 – Kiran Panesar
1993 – Terry Kane
1992 – Greg Eisenhauer
Outstanding Undergraduate Research Assistant 2009 – Matthew McCawley & Brian Stebar
2008 – David Rutter (Honorable Mention - James Robinson)
2007 – Steven French
2006 – Andrew Russell Guillory
2005 – Matthew Bowman
2004 – Ilya Bagrak
Outstanding Graduate Research Assistant 2013 - Eric Crockett, Marat Dukhan & Cong Shi
2012 – Swaroop Vattam
2011 – Marshini Chetty & Pushkar Tripathi
2010 – Aparna Chandramowlishwaran, Atish Das Sarma, Erika Poole, Chris Wojtan
2009 – Christopher LeDantec
2008 – Kamesh Madduri, Grant Schindler, Samantika Subramaniam (Honorable Mention - Spencer Brubaker)
2007 – Shwetak Patel & Qi Zhao
2006 – Xiaotong Zhuang
2005 – Vivek Kwatra
2004 – Yoichiro Endo
2003 – Amin Saberi
2002 – Arno Schoedl & Yaxin Liu
2001 – Jen Mankoff & William Murdock
2000 – Anind Dey
1999 – David Brogan & Kamal Jain
1998 – James O’Brien
1997 – Ian Smith
1996 – Tucker Balch
1995 – Anand Sivasubramaniam
1994 – George Rouskas
1993 – Samir Das
1992 – Anurag Gupta
Outstanding Undergraduate Research 2013 - Matthew Guzdial
2012 – Daniel Castro
2011 – Mebaa Kidane
2010 – Stewart Butler
2009 – Megan Elmore
2007 – Steven Dalton
2003 – James H. Hays
Outstanding Freshman
2013 - Stephanie Wen Su
2012 – Sanat Moningi
2011 – Alissa Hartenbaum
2010 – William Barr
2009 – Linda Huynh
2008 – Ajai Mudaliar Karthikeyan
2007 – Christopher Sladky
2006 – Jeffrey David Starker II
Outstanding Sophomore
2013 - Galen Hughes
2012 – Naomi Robert
2011 – Taylor Wrobel
2010 – Joy Buolamwini
2009 – Ajai Karthikeyan
2008 – Daniel Grim
2007 – Michael Hale
2006 – Joshua Issac Silver
2005 – Shaun Duncan
2004 – Kyle Mahan
2003 – Kyle Mahan
2002 – Jason Harmening
2001 – David Zurow
2000 – Seth Markle
1999 – Andrew Smith
1998 – Michael Anyiwo
1997 – Adam Tegen
1996 – Devon Ziegler
1995 – John Federovitch
1994 – Matthew Kressel
1993 – Daniel Bassett
Outstanding Junior
2013 - Elise Leigh Livingston
2012 – Kelly Snyder
2011 – Cristina Gonzalez
2010 – Terris Johnson
2009 – Michael Slaughter
2008 – Bennett Wilson
2007 – Megan Leigh Elmore
2006 – Kathy Pham
2005 – Kelsey Martin Francis
2004 – Ahnil Chalwa
2003 – James Gruen
2002 – David Zurow
2001 – Ryan Dawe
2000 – Arief Sugianto
1999 – Jennifer Dempsey
1998 – Kevin Zykora
1997 – Robert Sumner
1996 – Zellyn Hunter
1995 – Brandon Craig Rhodes
1994 – Stephen Thorne
1993 – David Cardoze
Outstanding Senior2013 - Hamilton Reid Baker
2012 – Linda Huynh
2011 – Corey Campbell
2010 – Emily Cribb
Outstanding Undergraduate
2010 – Michael Slaughter
2009 – Jennifer Whitlow
2008 – Sweta Vajjhala
2007 – David Schachter
2006 – Robert Ian Fitzpatrick
2005 –
2004 – Kristin Vadas
2003 – Andrew D Hilton & Douglas K. Powers
MS Research Award
2013 - Rohit Banga
2012 – Hrushikesh Mehendale
2011 – Akshay Sathe
College of Computing Dissertation Award
2013 – Maya Cakmak, Kathekeyan Chandrasekaran, & Swaroop Vattam
2012 – Zhicheng LiuAnirudh RamachandranChris Wojtan
2011 – Grant Schindler
2010 – Charlie Brubaker
The Donald V. Jackson Fellowship
2013 - Ivan Sysoyev, Xiangyu Li, & Elias Khalil
2012 – Chayong Lee, Kyel Ok, Surabhi Potnis, 
2011 – Prashant Gaurav, Jennifer Kim, Stefano Parmesan, Varun Prusty
2010 – Ruban Monu & Subbanarasimhiah Harish
2009 – Abhisheak Iyer
2008 – Maria Konte
2007 – Angela Navarro
2006 – Mitchell Halpin
2005 – Kristin Vadas
2003 – Poonam Hattangady
2002 – Hailemelekot Seifu
2001 – Srividhya Srinivasan
2000 - Oleg Kolesnikov
Marshall D. Williamson Fellowship
Naomi Chopra, Nathan Osborne, Sadhana Devulapalli & Zhichen Xia
2012 – W. Jacob Cobb, Daniel Connelly, Jennifer Kim, Rohit Mathews
2011 – Michael Galvin, Ken Hartsook, Justin Ratcliffe, Arunabh Verma
2010 – Subhav Mital & Ruchi Goswami
2009 – Robert L. Miller
2008 – Michelle Kwasny
2007 – Roozbeh Mottaghi
2006 – Summer Adams
2005 – Dolapo Kukoyi
2003 – David White
2002 – Matthew Might
2001 – Michael Kaess
2000 – Steve Voida
1999 – Derrick Whittle
1998 – Bill Leahy
The Freeman Award
2013 - Umakishore Ramachandran
2012 – Merrick Furst
2011 – Ashwin Ram
2010 – Cedric Stallworth & Barbara Ericson
2009 – Kishore Ramachandran
2008 – Henrik Christensen
2007 – Leo Mark
2006 – Richard Fujimoto
2005 – Merrick Furst
The Dean’s Award
2013 - Cedric Stallworth
2012 – Henrik Christensen, Marcus Johnson, Dana Randall
2011 – Ellen Zegura & Aaron Bobick
2010 – Haesun Park
2009 – Janet Kolodner
2008 – Jim Foley
2007 – David Bader
2006 – Mark Guzdial, Charles Isbell & Tom Pilsch
2005 – Pamela Ruffin
2004 – Carla Bennett
2003 – Faculty: Beth Mynatt, Rich LeBlanc, Kishore Ramachandran, John Stasko, Ellen Zegura, Peter Freeman
Staff: Faith Diehl
2002 – Students: Charles Hardnett, Daron Vroon, Jay Summet
Staff: Linda Williams, Mary Alice Isle
Faculty: Ellen Zegura, Mustaque Ahamad
2001 – Alton P. Jensen & Rich LeBlanc
2000 – Mary Alice Isele & Richard Fujimoto
1999 – Amy Bruckman & Irfan Essa
1998 – Al Badre & Phil Enslow
1997 – John Stasko
1996 – Vicky Jackson
1995 – Russ Shackelford
1994 – Janet Kolodner
1993 – David Leonard & Molly Croft
1992 – Jim Foley
The Raytheon Faculty Fellowship 2011 – Michael Best & Ellen Zegura
2010 – Irfan Essa & Guy Lebanon
2009 – Hyesoon Kim & Rich Vuduc
2008 – Keith Edwards
2007 – Santosh Vempala
2006 – Subhash Khot
2005 – Jim Rehg & Wenke Lee
2001 – Andre dos Santos & Jun Xu
2000 – Blair MacIntyre & Yannis Smaragdakis
1999 – Sven Koenig
1998 – Amy Bruckman & Jessica Hodgins
1997 – Gregory Abowd
1996 – Ken Calvert
1995 – Colin Potts
Lockheed-Martin Aeronautics Company Dean's Award for Teaching Excellence

2010 – Alexander Gray
2012- Mike Stillman
2012- Rich Vuduc

Community Academic Service Entrepreneur Grant (CASE)2010 – Ruban Monu
The InVenture Prize
2009 – Roger Pincombe
The Dave & Carrie Armento Scholarship
2012 – Ryan Jones
2010 – Jabari S. Worthy
2008 – Darryl Prince
2007 – Gary Mann
2006 – Joseph Chester Hardy
2005 – Darryl Prince
2004 –
2003 – Dennis Delgado
2002 – Chukwuemeka Okonkon
2001 – Belinda Nambooze
2000 – Tiffany Ross
The Bierne M. Prager Scholarship
2012 – Joonho Na
2011 – Jeffrey Bernard
2007 – Jason Power
2006 – James Richard Bailey
2005 – Daniel Uhrman
2003 – Brian S Whited