Image
@GTComputing - More than a degree
Image
@GTComputing - More than a degree
Image
@GTComputing - More than a degree

College of Computing Faculty Distinctions

Throughout the years, the faculty of Georgia Tech's College of Computing have been recognized for their exceptional achievements and contributions within their profession. From the College's own Annual Awards to the highest of national distinctions, explore the research and leadership success of our faculty.

College of Computing Faculty Distinctions

Honors

National Academy of Engineering Members

  • James Foley (2008)
  • Zvi Galil (2004)
  • Richard Lipton (1999)

American Academy of Arts & Sciences Fellows

  • Richard Lipton (2014)
  • Zvi Galil (2005)

National Associate of the National Academies

  • Dana Randall (2008)

Professional Society Fellows

AAAS Fellows

  • David Sherrill (2014)
  • Srinivas Aluru (2010)

American Association for the Advancement of Science Fellows

  • Srinivas Aluru
  • Henrik Christensen
  • Richard DeMillo
  • James Foley
  • Peter Freeman
  • Nancy Nersessian
  • Calton Pu
  • David Sherrill
  • Vladimir Slamecka

American Chemical Society Fellows

  • David Sherrill (2011)

ACM Fellows

  • Srinivas Aluru (2020)
  • Haesun Park (2020)
  • Richard Fujimoto (2017)
  • Wenke Lee (2018)
  • Beth Mynatt (2016)
  • Santosh Vempala (2016)
  • Mark Guzdial (2014)
  • Sham Navathe (2014)
  • Ellen Zegura (2013)
  • Gregory Abowd (2008)
  • Lance Fortnow (2007)
  • Krishna Palem (2005)
  • Vijay Vazirani (2005)
  • Mostafa Ammar (2003)
  • Richard DeMillo (2003)
  • Mary Jean Harrold (2003)
  • Ramesh Jain (2003)
  • Peter Freeman (2000)
  • James Foley (1999)
  • Richard Lipton (1997)
  • Zvi Galil (1995)

American Mathematical Society Fellow

  • Dana Randall (2012)
  • Prasad Tetali (2012)

American Physical Society Fellow

  • David Sherrill (2010)

Eurographics Fellow

  • Jarek Rossignac (2000)

IEEE Fellows

  • Richard Fujimoto (2019)
  • Haesun Park (2017)
  • Calton Pu (2016)
  • Karsten Schwan (2016)
  • Ümit V. Çatalyürek (2015)
  • Aaron Bobick (2014)
  • Henrik Christensen (2014)
  • Ling Liu (2014)
  • David Sherrill (2014)
  • Kishore Ramachandran (2013)
  • Raghupathy Sivakumar (2013)
  • John Stasko (2013)
  • Sudhakar Yalamanchili (2013)
  • Irfan Essa (2012)
  • Mary Jean Harrold (2011)
  • Ellen Zegura (2011)
  • Srinivas Aluru (2010)
  • Thomas Conte (2005)
  • Krishan Palem (2004)
  • Ronald Arkin (2003)
  • Mostafa Ammar (2001)
  • Peter Freeman (1997)
  • James Foley (1986)

I/ITSEC Fellows

  • Richard Fujimoto (2019)

ISCB Fellows

  • Mark Borodovsky (2020)

Non-Resident Fellow, Center for Democracy and Technology

  • Annie Antón (2009)

SIAM Fellow

  • Edmond Chow (2021)
  • Srinivas Aluru (2020)
  • Ümit Çatalyürek (2020)
  • Haesun Park (2013)
  • Prasad Tetali (2009)

Professional Society Awards

 

    A. Richard Newton Educator Award

    • Barbara Ericson (2012)

    ACADIA Award

    • Ellen Do (2011)

    ACM/CHI Award (CHI Academy)

    • Amy Bruckman (2018)
    • Thad Starner (2017)
    • John Stasko (2016)
    • Keith Edwards (2014)
    • Rebecca Grinter (2013)
    • Elizabeth Mynatt (2009)
    • Gregory Abowd (2008)
    • James Foley (2001)

    ACM Distinguished Educator

    • Mark Guzdial (2014)

    ACM Eugene L. Lawler Award for Humanitarian Contributions within Computer Science & Informatics

    • Gregory Abowd (2010)
    • Gregory Abowd (2009)

    ACM Gordon Bell Prize

    • Toby Isaac (2015)
    • Rich Vuduc (2010)
    • George Biros (2010)
    • Edmond Chow (2009)

    ACM Karl V. Karlstron Outstanding Educator Award

    • Mark Guzdial (2010)
    • Barbara Ericson (2010)

    ACM/SIGGRAPH Computer Graphics Achievement Award

    • Greg Turk (2012)

    ACM/SIGGRAPH Coons Lifetime Achievement Award

    • James Foley (1997)

    ACM/SIGCHI Lifetime Achievement Award

    • James Foley (2007)

    ACM/SIGCOMM Rising Star Award

    • Nick Feamster (2010)

    ACM/SIGGRAPH Significant New Researcher Award

    • Karen Liu (2012)

    ACM/SIGCHI Social Impact Award

    • Gregory Abowd (2007)

    ACM/SIGACT Donald E. Knuth Prize

    • Richard Lipton (2014)

    ACM SIGSIM Distinguished Contribution in Simulation Award

    • Richard Fujimoto (2013)

    Award of Excellence (Systems Research Foundation)

    • Vladimir Slamecka (1986)

    Edison Award, Productivity

    • Larry Sweet (2013)

    Engelberger Robotics Award for Educations

    • Henrik Christensen (2011)

    Fulkerson Prize

    • Eric Vigoda (2006)

    George M. Sprowls Award

    • Jinwoo Shin (2010)
    • Nick Feamster (2006)
    • Yael Kalai (2006)

    IEEE AI's 10 to Watch

    • B. Aditya Prakash (2017)

    IEEE Computer Society Undergraduate Teaching Award

    • Mark Guzdial (2012)

    IEEE VGTC Visualization Technical Achievement Award

    • John Stasko (2012)

    IMA Leslie Fox Prize for Numerical Analysis

    • Hongyuan Zha (2010)

    John V. Atanasoff Discovery Award

    • Srinivas Aluru (2017)

    Lilian Gilbreath Lectureship from the National Academy of Engineers

    • Melody Jackson (2004)

    Manufacturing Leadership Council, Supply Chain Excellence Highest Achiever

    • Larry Sweet (2015)

    Richard A. Tapia Achievement Award for Scientific Scholarship, Civic Science and Diversifying Computing

    • Peter Freeman (2007)

    R&D 100 Award

    • Larry Sweet

    SEG Reginald Fessenden Award

    • Felix Herrmann (2020)

    Solid Modeling Association Bézier Award

    • Jarek Rossignac (2014)

    SIAM Early Career Travel Award

    • B. Aditya Prakash (2015)

    SIAM SDM/IBM Early Career Data Mining Research Award

    • Jimeng Sun (2017)

    SIAM/Supercomputing Early Career Prize

    • Toby Isaac (2016)

    Technology Review TR35 Award (includes prior TR100 winners)

    • Nick Feamster (2010)
    • Andrea Thomaz (2009)
    • Karen Liu (2007)
    • Amy Bruckman (1999)
    • Thad Starner (1999)

    Charitable Foundation Fellows

    Fulbright Fellows

    • Norberto Ezquerra
    • Nancy Nersessian
    • Karsten Schwan

    Fulbright Scholar

    • Lance Fortnow

    Guggenheim Fellows

    • Larry Sweet
    • Vijay Vazirani
    • Richard Lipton
    • Santosh Vempala (2005)

    Kolon Faculty Fellow

    • Le Song (2020)

    Miller Institute for Basic Science Research Fellow

    • Santosh Vempala (1998)

    National Endowment for the Humanities (NEH) Fellow

    • Nancy Nersessian (2005)

    Schlumberger Foundation Technical Fellow

    • Gregory Abowd (2001)

    Sloan Fellows

    • James Hays (2015)
    • Chris Peikert (2011)
    • Karen Liu (2010)
    • Nick Feamster (2008)
    • Adam Kalai (2008)
    • Subhash Khot (2006)
    • Dana Randall (2003)
    • Santosh Vempala (2002)
    • Elizabeth Mynatt (2001)
    • Dana Randall (2001)

    Swarnajayanti Fellowship

    • Srinivas Aluru (2007)

    Vannevar Bush Faculty Fellow

    • Surya Kalidindi (2018)

    U.S. Government Awards

    DARPA Computer Science Study Group

    • Rich Vuduc (2009)
    • Charles Isbell (2006)

    DARPA Young Faculty Award

    • Mark Riedl (2011)

    FIRST (First Independent Research Support Transition Award) National Library of Medicine

    • Norberto Ezquerra (1987)

    NSF Presidential Faculty Fellow

    • Lance Fortnow (1992-1998)

    NSF Presidential Young Investigator Award

    • Kishore Ramachandran (1990)
    • Chris Atkeson (1988)
    • Vijay Vazirani (1987)
    • Craig Tovey (1985)

    NSF National Young Investigator Award

    • Mary Jean Harrold
    • Jessica Hodgins

    NSF CAREER Award

    • B. Aditya Prakash (2018)
    • Jacob Eisenstein (2015)
    • Le Song (2014)
    • Mark Riedl (2013)
    • Sonia Chernova (2012)
    • James Hays (2012)
    • Rich Vuduc (2010)
    • Nina Balcan (2009)
    • Alexander Gray (2009)
    • Adam Kalai (2008)
    • Karen Liu (2008)
    • Ümit V. Çatalyürek (2007)
    • Nick Feamster (2007)
    • Subhash Khot (2007)
    • Guy Lebanon (2007)
    • Gabriel Loh (2007)
    • Sasha Boldyreva (2006)
    • Mark Guzdial (2006)
    • Charles Isbell (2006)
    • Bruce Walker (2006)
    • Frank Dellaert (2005)
    • Milos Prvulovic (2005)
    • Tucker Balch (2004)
    • Constantine Dovrolis (2004)
    • Blair MacIntyre (2004)
    • Eric Vigoda (2004)
    • Yannis Smaragdakis (2003)
    • Jim Xu (2003)
    • Sauguata Basu (2002)
    • Wenke Lee (2002)
    • Jim Rehg (2002)
    • Beth Mynatt (2001)
    • Thad Starner (2001)
    • David Sherrill (2001)
    • Irfan Essa (2000)
    • Amy Bruckman (1999)
    • Sven Koenig (1999)
    • Ken Mackenzie (1999)
    • Leonard Schulman (1999)
    • Santosh Vempala (1999)
    • Gregory Abowd (1997)
    • Srinivas Aluru (1997)
    • Ann Chervenak (1997)
    • Dana Randall (1997)
    • Greg Turk (1997)
    • Thomas Conte (1996
    • Raja Das (1996)
    • Mark Guzdial (1995)
    • Ellen Zegura (1995)

    NSF Research Initiation (RIA) Award

    • Santosh Pande (1995)
    • Thomas Conte (1994)
    • Ashok Goel (1992)
    • Mary Jean Harrold (1991)
    • John Stasko (1991)
    • Lance Fortnow (1990)
    • Kishore Ramachandran (1988)

    Office of Naval Research Young Investigator

    • Sonia Chernova (2014)
    • Andrea Thomaz (2008)

    Presidential Early CAREER Award for Scientists and Engineers (PECASE)

    • Dhruv Batra (2019)
    • Nick Feamster (2008)
    • Edmond Chow (2002)

    Corporate Research Awards

    Adobe Faculty Research Award

    • Srijan Kumar

    Amazon AWS Machine Learning Research Award

    • Chao Zhang (2020)

    Facebook Faculty Research Award

    • Srijan Kumar (2020)
    • Polo Chau (2020)
    • B. Aditya Prakash (2015)

    Google Faculty Research Award

    • Chao Zhang (2020)
    • Polo Chau (2015)
    • Jacob Eisenstein (2014, 2015)
    • Mark Riedl (2013)

    IBM Faculty Award

    • Ashok Goel (2014, 2015)
    • Mary Jean Harrold (2008)
    • Srinivas Aluru (2007)
    • Nick Feamster (2007)
    • Jun "Jim" Xu (2006)
    • Thomas Conte (1996)
    • Dana Randall
    • Bill Rouse

    IBM Faculty Partnership Award

    • Dana Randall (2003)

    IBM Research Faculty Fellow

    • Gregory Abowd (2001)

    IBM Young Investigator Award

    • Karsten Schwan

    Intel Outstanding Researcher Award

    • Polo Chau (2020)

    LexisNexis Dean's Excellence Award

    • Polo Chau (2014)

    Microsoft Research -- New Faculty Fellow

    • Nina Balcan
    • Subhash Khot

    NVIDIA Professor Partnership

    • Blair MacIntyre (2009)

    Schlumberger Foundation Technical Fellow

    • Gregory Abowd (2000-2001)

    Sun Microsystems Academic Excellence Award

    • Karsten Schwan

    Yahoo Faculty Research and Engagement Program (FREP) Award

    • Polo Chau (2014)

    Georgia Tech Awards

    Every year, the College of Computing awards faculty and staff for their outstanding service and leadership. Browse a list of past award recipients or nominate faculty and staff for one of the College's Annual Awards.

    Class of 1934 Distinguished Professor Award

    • Richard Lipton (2012)
    • James Foley (2008)

    Class of 1934 Outstanding Interdisciplinary Activity Award

    • Santosh Vempala (2012)
    • Mark Guzdial (2001)
    • James Foley (1994)

    Class of 1940 W. Roane Beard Outstanding Teaching Award

    • Mike Stilman (2014)

    Don Bratcher Human Relations Award

    • Gregory Abowd (2007)

    Geoffrey Eichholz Teaching Award

    • Colin Potts (2012)

    Outstanding Service Award

    • Richard Fujimoto (2009)

    Outstanding Innovative Use of Educational Technology Award

    • Gregory Abowd (1998)

    Outstanding Doctoral Thesis Advisor Award

    • Ling Lu (2012)
    • Gregory Abowd (2008)

    Outstanding Faculty Leadership

    • Wenke Lee (2012)

    Outstanding Professional Education

    • Mustaque Ahamad (2012)

    Outstanding Service Award

    • Tucker Balch (2012)

    Sigma Xi Young Faculty Research Award

    • Gregory Abowd (1997)

    Georgia Tech Distinctions

    Advance Professor of Computing

    • Dana Randall
    • Mary Jean Harrold

    Distinguished Professors

    • Gregory Abowd
    • Henrik Christensen
    • Richard DeMillo
    • Merrick Furst
    • Santosh Vempala

    Regents' Professors

    • Beth Mynatt (2019)
    • Surya Kalidindi (2019)
    • Haesun Park (2019)
    • John Stasko (2018)
    • Gregory Abowd (2012)
    • Karsten Schwan (2010)
    • Richard Fujimoto (2007)
    • Nancy Nersessian (2007)
    • Janet Kolodner (2004)
    • Mostafa Ammar (2003)
    • Ron Arkin (2002)
    • Mark Borodovsky

    Endowed Chairs

    John P. Imlay Jr. Dean of Computing

    • Charles Isbell
    • Zvi Galil (former)

    KUKA Chair in Robotics

    • Seth Hutchinson
    • Henrik Christensen

    Stephen Fleming Chair in Telecommunications

    • James Foley

    Frederick G. Storey Chair in Computing

    • Richard Lipton

    John P. Imlay Jr. Chair in Software

    • Calton Pu

    Charlotte B. & Roger C. Warren Chair in Computing

    • Richard DeMillo

    J.Z. Liang Chair in Computing

    • Gregory Abowd

    John P. Imlay Jr. Chair II in Software

    • Wenke Lee

    Frederick G. Storey Chair II in Computing

    • Santosh Vempala

    Stephen Fleming Chair II in Telecommunications

    • Ellen Zegura

    Catherine M. and James E. Allchin Early-Career Assistant Professorship

    • Sonia Chernova

    Recognitions

    ACM Distinguished Scientist

    • Srinivas Aluru (2017)
    • John Stasko (2011)
    • Jun "Jim" Xu (2010)
    • Annie Antón (2009)
    • Keith Edwards (2009)
    • Beki Grinter (2009)

    ACM Senior Member

    • Amy Bruckman (2009)
    • Frank Dellaert (2009)
    • Mark Guzdial (2009)
    • Gabriel Loh (2009)
    • Beth Mynatt (2009)
    • Milos Prvulovic (2009)
    • Jun "Jim" Xu (2009)
    • Albert N. Badre (2008)
    • Irfan Essa (2008)

    Atlanta's Top Woman Innovator in Technology by Atlanta Woman Magazine

    • Gabriel Loh (2009)
    • Milos Prvulovic (2009)
    • Henrik Christensen (2008)
    • Ellen Zegura (2008)
    • Mary Jean Harrold (2003)
    • Annie Antón (2003)
    • Alex Goldstein (1999)
    • Ron Arkin (1991)

    No. 1 Software Engineering Scholar in the World (Ranked by Communications of the ACM)

    • Mary Jean Harrold

    Regents Research in Undergraduate Education Award, University System of Georgia

    • Mark Guzdial (2001)